Gebelik

33 Yaşından Sonra Bebek Sahibi Ol Genç Kal

 

Yapılan araştırmalar neticesinde 33 yaşından sonra hamile kalan bayanların hem doğum evreleri hem de doğum zamanları 30 yaş altı bayanlara göre daha sağlıklı geçmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu 33 yaşından sonra bebek sahibi olanların yaşıtlarına göre çok daha genç bir görünüme sahip oldukları belirlenmiştir.

Orta Yaş Ve Üzeri Bayanlarda Hamilelik Süreci

Tıpta normal hamilelik süreci 20 yaş ile 36 yaş arası gösterilse de 30’lu yaşlardan sonra risk biraz daha artmaktadır. Bu durum kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yaş ilerledikçe kadınların yumurtalıklarındaki sayı düşmektedir. Doğum yapan genç bayanlarda bu sayı 2 milyonken 30 yaşını geçtikten sonra bu rakam 300.000 bine düşmektedir. Bu durum hamile kalınmasını zorlaştırsa da imkânsız değildir. Ve bu yaşlarda hamile kalan kadınların yaşama süresi daha da artmaktadır.

Geç Doğum Yapmanın Faydaları

Geç doğumun ömür uzatmasındaki en büyük sebep, vücutta meydana gelen yenilenme durumudur.  Yaşlanma ile beraber metabolizmanın yavaşlamaya başladığı dönemlerde çocuk yapıldığında hormonlar tekrar daha hızlı çalışmaya başlamaktadır. Annelik duygusunun tekrar tadılması ile birlikte manevi ve duyusal sezgilerde tekrar açığa çıkmaktadır, fiziksel açıdan da hücresel düzeyde bir yenilenme görülür. Geç doğum yapmanın faydaları bu şekildedir.

İlk Çocuğun Erken Doğmasının Önemi

Burada yanlış anlaşılmaması gereken bir husus bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda geç doğumun uzun ve sağlıklı yaşam üzerindeki etkisi açıklanırken anne adaylarının ilk çocukları için bu kadar süre beklememeleri gerektiği vurgulanmaktadır. Çünkü ilk çocuğun erken yaşta olması daha sonra geç yaşlardaki doğumların daha sağlıklı olması için oldukça önemlidir. Bundan dolayı ilk çocuğun mümkün olan ilk zamanlarda diğer doğumların ise 30 yaşlardan sonra yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. İlk çocuğun erken doğmasının önemi bu şekilde açıklanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu