Diyet

Detoks Diyet Listesi İle Zayıflama

Günümüzde detoks diyet listesi ile kilo vermek son derece yaygınlaşmıştır. Kelime olarak; çeşitli yollarla vücuda girip, atık madde olarak vücuttan uzaklaştırılmayı bekleyen zararlı toksinlerin, vücut dışına atılmasıdır. Detokslar, bu sayede diyetten önce hızlı kilo kaybını sağlar. Vücuttaki ödemden kurtulmak için en etkili yollardan bir tanesi, detoks yapmaktır. Ancak detoks uzun vadede zayıflama yöntemi değildir. Yalnızca ara sıra atıkların vücuttan uzaklaştırılması için yapılması gereken bir programdır.

Detoks Diyet Listeleri Ne Amaçla Yapılır?

Detoks diyetlerde et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, ekmek ve tahıl ürünleri yer almaz. Yalnızca taze sebze ve meyve tüketilen bu listelerin, uygulanırken kişiyi fazla aç bırakmıyor olması önemlidir. Vücudu toksinlerden arındırdığı için detoks programlarında, kısa sürede fazla kilo kaybı görülür. Bu nedenle de detoks diyet listesi kilo verme amacıyla uygulanmaktadır.

Detoksun Faydaları Nelerdir?

Detoks programlarının bağırsak ve sindirim sisteminin rahatlaması, fazla ödemin atılması, gençleştirme, anti-aging gibi faydaları görülmektedir. Ancak bu bir arınma yöntemidir, uzun vadede uygulanacak bir diyet ya da düzenli tekrarlanması gereken bir program değildir. Detoks yapmak isteyen kişilerin bunu bilmesi önemlidir.

Detokslar Nasıl Yapılır?

Detokslar, oldukça çeşitlidir. Temelinde sebze ve meyve tüketimi olan detokslar, kimi zaman 3 gün, kimi zaman 5 gün kimi zamansa yalnızca 1 günlük olabilmektedir. Her ne kadar, detoks adı altında çok sayıda tarif bulunuyorsa da bu tariflerin tamamının sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değildir. Yalnızca uzmanlar tarafından hazırlanan programların uygulanması gerekmektedir.

Detoks diyet listesi uygulanması biraz zor olabilmektedir. Çünkü program boyunca listedekilerin dışında hiçbir şey tüketilememektedir. Ancak kısa bir süreç olması, uygulamayı kolaylaştırmaktadır. Detoks boyunca su tüketimi son derece mühimdir. Günlük 2-3 litre su içilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bitki çaylarının tüketimi de detoks sırasında oldukça etkilidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu