Gebelik

Adetim Gebelik İhtimalinden Mi Gecikti?

 

Günümüzde pek çok kadın ‘’adetim gebelik ihtimalinden mi gecikti?’’ sorusuna yanıt arıyor. Çünkü hamile kalmak isteyen kişilerin ilk kuşkusu adet gecikmesi ile başlar.

Adetim gebelik ihtimalinden mi gecikti? gibi sorular her hamile kalmak isteyen kadınların merak ettiği bir konu başlığıdır. Öncelikle belirtmek isteriz ki hamile kalmak isteyen kişiler adet gecikmesini gebeliğe yorabilir. Ancak bunun netleştirilmesi için kişinin gebelik testi yaptırması gerekmektedir. Hamilelik belirtileri arasında ilk sırada adet gecikmesi yer alıyor. Fakat her adet gecikmesi gebelik belirtisi değildir. Hamile kalmak isteyen kadınlar regl olmadığında bu durumu hamileliğe yorabilir. Ancak adet gecikmesi gebeliğin belirtisi olduğu gibi herhangi bir hastalığın işareti de olabilir.

Hamile olmayı isteyen ve bu süreçte regl olmayan kişilerin ilk olarak uzan bir jinekolog’a görünmesi şarttır. Doktor gerekli tetkikleri yaparak kişinin gebe olup olmadığını söyler. Aynı zamanda adet gecikmesinden 1 hafta sonra eczaneler de satılan gebelik testi alınarak evde kolaylıkla yapılabilir. Dilerseniz en yakın sağlık kuruluşuna giderek kanınızı aldırabilirsiniz. Kan da çıkan gebelik sonucu kişiye söylenmektedir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Öncelikle adet gecikmesi sebepleri için pek çok neden bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Hastalık
  • Kilo kaybı
  • Aşırı fiziksel aktivite
  • Aşırı stres
  • Heyecan
  • Fazla kalori almak

Buna benzer unsurlar adet gecikmesine sebep olmaktadır. Eğer böyle bir sorununuz var ise uzman bir jinekolog’a gitmelisiniz.

Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir?

Adet gecikmesi hamileliğin ilk belirtisidir. Özellikle planlı bir hamilelik söz konusu ise adet gecikmesi meydana gelebilir. Bu durumda endişe etmeye gerek yok. Çünkü gebeliğin ilk belirtisi regl gecikmesidir. Hamilelik şüphesi ile sık sık test yapmanız doğru değildir. Çünkü hem pozitif hem de negatif çıkarak kafalar da soru işaretine neden olabilir. Bunun için adet gecikmesi yaşıyorsanız 1 hafta sonra gebelik testi yapmalısınız. Uzman doktorlar hamilelik için kadınların adet takvimi kullanmasını öneriyor. Gebelik testi ilişkiden 21 gün sonra öneriliyor. Ancak planlı ya da plansız her gebelikte 7 ile 10 gün arasında net sonuç elde ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu