Teknoloji

AJANS NEDİR?

aypi
AJANS NEDİR?

Ajans kelimesinin kökeni Fransızca olup genel olarak anlamı günlük olayları, haberleri toplayıp ilgili kuruluşlara ve gazetelere ulaştıran basın kurumlarıdır. Bunun yanında radyo ve televizyonda yayımlanan haber bültenleri de ajans olarak bilinir. Aynı zamanda ticari kuruluşların tanıtımını sağlamak, onların reklamını yapmak gibi faaliyetlerin de genel ismidir. Eğer bu faaliyetleri bir kazanç karşılığında yapmak isteniyorsa bürolar ve acentalar kurulur.

Uluslararası dünyada veya ülkelerde ortaya çıkan ekonomik, siyasi, ticari olayları duyurabilmek için kullanılan basın kuruluşlarının ana kaynağıdır. Haberleri halka duyurmanın yanında özel müşterileri için haber toplama işini de yürütür. Haber toplama işinin tüm masrafı müşteri ve aboneler öder. Dünya da ki ilk haber ajansı Paris’te Agence Havas adıyla Charles Havas tarafından kurulmuştur. Ülkemizde ise Osmanlılar zamanında Osmanlı Telgraf Ajansı kurulmuştu. Kurtuluş Savaşı sırasında kurtuluş mücadelemiz de haklılığımızı ve yapılanları anlatabilmek için Atatürk’ün yakın arkadaşları tarafından 6 Nisan 1920’ de Anadolu Ajansı kuruldu. TBMM’nin açılışından hemen önce kurulan Anadolu Ajansı bütün Kurtuluş Savaşı Mücadelesinde ve Sonrasında ki Cumhuriyet’in kurulmasını yakından takip etmiş ve dünyaya duyurmuştur. Bugün de görevini sürdürmektedir.

Ajansın Sınıflandırılması

aypi2
Ajansın Sınıflandırılması

Ajans kelime olarak her türlü girdi(haber)nin temin edilmesinde ve duyurulmasında görev alan kuruluş olarak söylenirken bugün sınıflandırılmalar yapılmıştır. Reklam ajansları, cast ajanslar, haber ajansları, dijital ajans gibi Aslında reklam ajansları internet dünyasının gelişmesine bağlı olarak dijital ajans olarak bilinir oldu. Günümüzde Web ajans ve İnteraktif Ajans kavramlarının daha gelişmiş modelini de kapsayan bir modeldir. Reklam ajansları temel olarak iç görüsel ve stratejik çalışmaları gerçekleştirirken dijital ajans bunlara ek olarak dünya ve dağıtım kanalarında var olan dijital hâkimiyetini göz önünde tutarak planlamalarını yapar. Bu sırada işlemlerin online ve offline olarak yapılması üzerimde çalıştığı markaya ciddi bir avantaj sağlar. Sosyal medyanın marka üzerinde kullanılması bilinen eski tip medya çalışmalarından çok daha etkili olarak dünya çapında tanınır olmasını artırır.

Cast ajanslar ise filmler için oyuncu ihtiyacının bulunabilmesi için başvurulan yerlerdir. Yeni çekimi yapılacak her türlü kısa film veya uzun filmler için gerekli yeni yüzler cast ajans firmaları sayesinde beyaz perdeye kazandırılır. Oyuncuların donanımının artırılması için onlara ek eğitimler düzenler.  Oyuncu ve yönetmen arasında kurulacak ilişkilerin her iki tarafı koruyacak hukuki sözleşmeler içinde olmasını sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu