Gebelik

Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Hamile kaldığını öğrenen her kadının aklından en az bir kere geçen soru, normal doğumun mu yoksa sezaryenin mi daha kolay olacağıdır. Aslında birçok konuda olduğu gibi, doğum konusunda da kişinin hayat algısının önemi vardır. Çünkü gebelik süresince her şey yolunda gitse bile bazı kadınlar için normal doğurmak bir kâbus gibidir. Oysa adı üstünde, bu sürecin en doğrusu, normal olanıdır.

normal doğum
normal doğum

En sağlıklı doğum şeklinin hangisi olacağına karar vermek, tabii ki doktorunuzun yönlendirmesiyle şekillenir. Bebeğinizin doğuma yakın zamandaki konumunda bir sıkıntı yoksa, yani bebek olması gerektiği şekilde doğum kanalına girdiyse ve çatı darlığı gibi bir sorun yoksa, normal doğum en doğru ve pratik seçim olmalıdır.

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Temel olarak doğum, kasılmalarından başlayıp bebeğin çıktığı dönemle birlikte, toplam 8-10 saatlik bir süreç olarak kabul ediliyor. Aslında doğum sancısı olarak tanımlanan şeyin kaynağı henüz bilimsel olarak belirlenemediği için, bunu rahim kasılması olarak tanımlamak çok daha doğru. Çünkü normal doğum yapan kadınların bazıları yalnızca kasılma olarak yaşarken, bazıları çok büyük sancılar, acılar yaşadığını söyleyebiliyor. Yani bu süreç, kişinin algı şekliyle ilişkili olabiliyor.

sezeryan doğum
sezeryan doğum

Normal doğuma ilişkin çok daha detaylı bir bilgi edinmek isteyenler, Türkiye’nin en güzel doğum hikayelerini bulabilecekleri Gebelik ve Annelik web sitesinden ulaşabilirler. Eğer bebeğinizin gelişim sürecini ve normal doğumun en güzel ayrıntılarını merak ediyorsanız, http://www.gebelikveannelik.com/normal-dogum-nedir adresine tıklamanızı öneriyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu