Gebelik

Anneler Günü Kutlamalarının Geçmişi

Anneler Günü Kutlamalarının Geçmişi
Anneler Günü Kutlamalarının Geçmişi

Anneler günü tüm dünyada farklı zaman dilimlerinde kutlanan annelerimizi bir kez daha hatırlayıp onurlandırdığımız gündür. Çocuklar annelerine bu günde çeşitli hediyeler alır. Tüm dünya insanları farklı aylarda ve günlerde bu günü kutlamaktadır.

Tüm özel günlerin kaynağında geçmişte yaşanmış bir durum vardır. Anneler gününün ortaya çıkışı Antik Yunan’a dayanır. Yunan mitolojisinde bulunan Rhea onuruna düzenlenen, ilkbahar mevsiminde yılda bir kez olmak kaydıyla yapılan festival anneler günü kutlamalarının temelini oluşturmuştur. Rhea yunan mitolojisindeki birçok tanrının ve tanrıçanın annesidir. Dünyanın temel uygarlıklarından bir diğeri olan Antik Roma’da da ilkbaharda festivaller düzenlenmiştir. Bu festivaller H.Z. İsa’nın doğumundan 200 yıl kadar önce Tanrıça Kibele adına düzenlenmiştir. Kibele torak tanrısıdır. Bolluğun bereketin sembolüdür. Amerika’da da bu gün farklı bir nedenden ortaya çıkmıştır. Annesini kaybetmiş olan Anna Jarvis 1908 yılında annesini anmak için program yapmıştır. Yaptığı bu program Amerika’da kongre kararı ile tüm ülkede kutlanmaya başlamıştır.

Anneler Günü Kutlaması

Hangi sebebi çıkış noktası olarak kabul edersek edelim yıllardır tüm dünyada kutlanır olmuştur. Annelerin hakkını vermek şüphesiz ki bir günde olmaz. Kutlamaları anneyi hatırlamak bir güne sıkıştırmaya çalışmak olarak algılanmaması gerekir. Anneleri kutlamanın yapıldığı gün onu onurlandırmaktır. Anne hayatın kaynağı ve devamıdır. Bir toplumu var eden ve yönlendiren yani var edendir anne. Kutlamaların temeli hayatın sonsuz döngüsünü sağlayan anneleri hatırlamak eğer kaybetmişsek duyduğumuz sevgiyi dile getirmektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu