Sağlık

Bağırsak Enfeksiyonu Tehlikeli midir?

Bağırsak Enfeksiyonu

Sıcak iklimlerde ve yaz aylarında adından çokca söz ettiren bağırsak enfeksiyonu hastalığı, genellikle çokcuklarda sık görülmektedir. Sıcaklarda daha fazla görülme nedenleri ise; artan sıcaklığın yiyeceklerin erkenden bozulmasına sebep olması, dışarıda tüketilen yeşilliklerin temiz olmayan su ile yıkanması, tatil için gidilen otellerde tüketilen yiyeceklerin açıkta bulunmasıdır. Ayrıca yazın sıcak günlerinde sıkca gidilen pikniklerde suyun temizliğine dikkat edilmeden kullanılmasıbağırsak enfeksiyonu hastalıklarına zemin hazırlamaktadır.

 

Bağırsak Enfeksiyonu

Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Oluşur?

Sağlıklı bir bireyin bağırsağında yararlı bakteriler ve mikroplar birlikte bulunmaktadır. Kişinin yanlış beslenmesi sonucu vücuda giren virüs ve bakteriler nedeniyle bağırsaktaki ince zarda iltihaplanma oluşur. Eğer bağırsak enfeksiyonu zamanında tedavi edilmezse beraberinde ciddi sağlık problemlerini de getirebilmektedir.

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Bağırsak Enfeksiyonu

Enfeksiyonu oluşturan nedenlere göre çeşitli belirtiler görülebilmektedir. Hastanın şiddetli karın ağrısı, kusma ve ishal gibi şikayetleri vardır. Eğer bağırsak fazla tahriş olduysa kanlı dışkı da görülebilmektedir. İshal bir süre sonra daha da şiddetlenir ve karından ses gelmeye başlar. Ayrıca kilo kaybı, sürekli sıvı tüketme isteği ve halsizlik gibi durumlarda görülebilmektedir. Bu belirtilere rastlanıldığında en kısa zamanda bir uzman hekime başvurulması gerekmektedir. Enfeksiyonun sebebini öğrenebilmek için gerekli dışkı ve kan testleri yapılır. Tedavi de amaç oluşan enfeksiyonu dışarı atmaktır. Belirtileri hafifletmek adına müshil kullandırılabilmektedir. Genellikle bağırsak enfeksiyonutedavisinde antibiyotik kullanılmaktadır. Bu dönemde lif bakımından zengin olan sebze-meyveler tüketilmeli ve ağır-yağlı yemeklerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu