Ekonomi

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Bankadan kredi çekmişseniz ya da bir şekilde borçlanmışsanız banka maaş hesabına el koymasından çekinmenize gerek yok. Banka yalnızca maaştan kesinti yapacaktır.

Borçlunun Hesabına El Konulabilir Mi?

Günümüz dünyasında bireylerin en çok kafa karışıklığı yaşadığı konulardan biri de banka maaş hesabına bloke koyabilir mi sorunsalıdır. Bu konu, tabiri caizse bireylerin elini kolunu bağlamaktadır. Bu durumun yaşanmasından çekinen pek çok birey radikal kararlar almakta ve adım atmakta zorlanmaktadır.

Günümüzde en sık tercih edilen borçlanma yöntemi bankadan kredi çekmektir. Bu durum bir borcun altına girmek demektir ve borçludan beklenen, borcunu kişiye iletilen tarihte ödemesidir. Ancak kimi durumlarda borçlu bu ödemeyi yapamayabilir. Bu durumda bankanın kişi çeşitli üzerinde yaptırımları bulunmaktadır.

Maaşa Bloke Koymak Yasal Mı?

Kişinin tek borçlanma yöntemi elbette banka değildir. Kişi, farklı kişi, kurum ve işletmelere de borçlanmış olabilir ve bunun neticesinde haciz ya da icra ile karşı karşıya kalabilir. Bu gibi durumlarda bireyler genellikle bankanın maaş hesabına bloke koymasından çekinmektedir. Peki, bu mümkün mü?

Bir bankanın maaş hesabına el koyması ya da maaş hesabını bloke etmesi teknik olarak elbette mümkündür. Ancak yasal olarak pek mümkün değildir. Zira bu işlemin yapılabilmesi için yasal bir sürecin işleme konulması gerekmektedir. Şayet yasal süreç devreye girmişse ve karar bunun söylüyorsa o halde banka maaş hesabına bloke koyabilir. Aksi takdirde maaş hesabına bloke konulamamaktadır.

Hangi Maaşlara El Konulabilir?

Konuya dair belirtilmesi gereken bir diğer konu ise bankanın hangi maaş hesaplarına el koyabildiği kısmıdır. Zira bankaların emekli maaşına el koyması oldukça zordur. Elbette çeşitli yasal süreçlerle bu da imkansız değildir.

Tüm bunlara ek olarak, bankalar bazı durumlarda kişileri şüpheli bulabilir. Bu durumda kişinin hesabına geçici olarak el koyacaktır. Sonrasında ise kişiden bazı durumları açıklaması istenmektedir. Kullanıcı istenen durumları açıklayabilmesi durumunda bloke kalkacaktır.

Görüldüğü üzere bankanın maaş hesabına el koyması çoğunlukla tercih edilen bir yöntem değildir. Ancak bankalar bunun yerine genellikle maaşın büyük bir bölümünde kesinti yaparak borcu tahsil etmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu