Eğitim & Kurs

Beden Dili Hakimiyeti ve Oyunculuk

Beden dili günlük yaşantıda, iş hayatında ve oyunculuk gibi sahne mesleklerinde oldukça önemli bir kavramdır.

Jest ve mimiklerden oluşan beden dili etkileyici bir şekilde kullanılırsa hayatta birçok kapının açılması için fırsat sağlar. İş hayatında ve günlük yaşantı da kullanılabildiği gibi oyunculuk gibi mesleklerin ise olmazsa olmazıdır. Bir oyuncunun izleyiciyi etkileyebilmesi beden dili hakimiyeti ile ilişkilidir. Yerli ve yabancı birçok iyi oyuncu aslında bizleri beden dilini kullanabilmelerindeki yetenekleri ve performansları ile büyülemektedirler. Beden dili ile kişi kendini doğru ifade edebildiği gibi, oyuncular da performanslarını arttırabilmektedir.

Oyuncu Olmak İsteyenler İçin Beden Dili Eğitimi

Beden dili konusunda başarılı olmak anne karnında öğrenilen bir durum değildir. Beden dilini sık ve bilinçli kullanmak, gözlem yeteneğine sahip olmak ve çalışmak ile geliştirilebilen bir durumdur. Sinema ve tiyatro dünyasının ileri gelen isimlerinden bazıları beden dilini düzgün ve doğru kullanma konusunda eğitim almamalarına rağmen, zaman içinde ustalaşmıştır. Oyunculuğa yeni başlayan veya başlamak isteyen isimler için artık beden dili eğitimi diye isimlendirilen hayatın her alanında kullanılabilecek teknikler veren kurslar bulunmaktadır. Bu kursların amacı duyguların dışa vurumu sırasında kişinin hareketlerini kontrol etmesi, farkında olması üzerine teknikleri paylaşmaktır. Sahnede ve iş hayatında kullanmak üzere birçok ipucu içerir. Mesela özgüven belirtisi olan karşındakinin gözlerinin içine bakma, ses tonu kontrolü, el ve kolların hakimiyeti, sahnede rahatça oyunu sergilemek gibi birçok teknik eğitimler sırasında oyuncu adaylarına öğretilir. İyi bir oyuncunun olmazsa olmazı topluluk önünde etkileyici konuşma ve diksiyon eğitimleri de dahil olan kurslar bulunmaktadır.

Beden dili hakimiyeti ve oyunculuk ayrılmak iki kavram olduğu için bu sektöre girmeyi düşünen adayların mutlaka beden dili eğitimi almaları gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu