Sağlık

Beyaz Lahananın Faydaları

Sahip olduğu vitamin ve mineraller ile son derece faydalı bir ürün olan lahana, gözleri, cildi ve kalbi en iyi şekilde korumaktadır. Bu yazımız içerisinde beyaz lahananın faydalarını vererek hayatınızı nasıl sağlıklı sürdüreceğinizi anlatacağız.

Beyaz lahana turpgiller ailesine aittir. Bu sebze verimli topraklar üzerinde son derece kolay yetişebilmektedir. Lahana sebzesi daha verimli topraklarda hızlı bir şekilde büyümektedir. Beyaz lahana en eski sebzeler arasındadır. Lahana tropikal ve subtropikal bölgelerde olmak üzere dünya çapında en yaygın bitkiler arasındadır. Vitamin ve potasyum konusunda zengin olan beyaz lahana, son derece önemli bir sebzedir.

Lahananın Yararları

Lahana sebzesi içerisinde K vitaminini içermektedir. Sfingolipidler önemli işlevleri bulunmaktadır. Yaşa bağlı ortaya çıkan Alzheimer gibi zihinsel problemlerle bağlantılı olmasıyla bilinir.

Kanser riskini engellemek için lahana gibi turpgiller sebzeleri tüketilmektedir. Lahana sebzeler içerisinde kanserle savaşan bitkiler arasındadır. Yapılan uygulamalarla, lahana tüketiminin akciğer, kolon, ya da meme kanseri riskini azaltmaktadır.

Beyaz lahana yaprakları üzerinde glutamin bileşeni barındırmaktadır. İçerisinde bulunan beta-karoten A vitaminine dönüşerek gözleri etkin olarak korumaktadır.

Beyaz lahana, genel olarak yaşlandıkça ortaya çıkabilen makula dejenerasyonunu önlemektedir. Bununla beraber katarakt oluşumunu engellemektedir. Lahana beta karoten konusunda son derece zengin bir kaynak olmasından dolayı göz sağlığının iyileştirilmesinde özel bir sebzedir. Lahanada yer alan beta karotenlerin diğer anti kanserojen etkileri sayesinde prostat kanseri riskini düşürmektedir.

Potasyum içeriği sayesinde kan basıncına karşı da etkili bir sebze olarak bulunan beyaz lahana, yüksek tansiyon hastalarına yararlı bir sebzedir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde lahana sebzesi vücuttan toksinlerin atılması konusunda da sizlere yardımcı olabilmektedir. Sizde lahana tüketerek uzun süre sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu