Diyet

Bireysel Diyet Programları

Bireysel Diyet Programları
Bireysel Diyet Programları

Bireysel diyet programları günümüzün en popüler konularından biri olmakla birlikte, her yaştan insanın fiziksel durumuna göre özel olarak hazırlanan programlardır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu programların mutlaka uzman diyetisyen ve antrenörler tarafından hazırlanması gerektiğidir. Bireyler bu programları uygulayarak fazla kilolardan rahatça kurtulabilmenin yolunu bulabilirler.

Diyetisyenler, bireylerin diyet listesini hazırlamadan önce mutlaka kan ölçümlerini yapmakta, vücut kitle endekslerini ölçmekte, bunun yanında da vücuttaki yağ ve kas oranını belirlemektedirler. Bu ölçümlerin sonucunda bireylerin günlük alması gereken protein, yağ ve karbonhidrat miktarları hesaplanmakta, antrenman ayağında da antrenörlerin belirlediği programlar doğrultusunda günlük harcanan ve alınan kalori miktarı belirlenmektedir. Bunun sonucu olarak bireysel diyet programlarını uygulayan kişiler hedeflerine kolayca ulaşmaktadır.

Kalori Hesaplayarak Kilo Verme

Bireysel diyetlerde en çok kullanılan yöntemlerden biri, kalori hesaplayarak kilo verme uygulamasıdır. Bu yöntem, bireylerin günlük kalori ihtiyacını belirleyip o gün içerisinde yediklerini not etmesi ve bunun alışkanlık haline getirilmesini hedefliyor.

Bu uygulamada sıklıkla besinlerin kalori miktarını gösteren kalori cetvelleri kullanılıyor. Bilindiği gibi glisemik indeksi düşük yiyecek ve içecekler zayıflama programlarında oldukça yardımcı oluyor, bu sebeple kalori cetvellerinde çoğunlukla bu sağlıklı yiyecek ve içeceklere yer veriyor uzmanlar. Kaliteli beslenme ve kaliteli bir yaşam için kalori cetvelinin aslında her bireyin kullanması gereken bir araç olduğu düşünülüyor. Bireyler kalori hesaplama sayesinde her öğünde yediklerinin takibini yapabiliyor ve bu somut tablo sonucunda en az iki hafta içerisinde başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu