Gebelik

Çocuğunuzun Ağız Sağlığı ve Süt Dişleri

Çocuklarda süt dişleri ve bakımı çok önemlidir. Kalıcı dişlerine temel oluştururlar. Çocuk süt dişleri büyük bir özenle korunması gerekir. Çene gelişimi açısından ağız sağlıklarına temelden önem vermelisiniz. Doktor kontrolünde bir bakımla dişlerini çektirmelisiniz. Çocuğunuzun arkadan gelen dişlerini etkilersiniz.

Çocuğunuzun Ağız Sağlığı ve Süt Dişleri
Çocuğunuzun Ağız Sağlığı ve Süt Dişleri

Çocuğunuzun Ağız Sağlığı ve Süt Dişleri Bakımı

Çocuklarınızda ilk süt dişleri 6. Ayda görülmeye başlar. Tükürük bezleri daha hızlı çalışması bu dönemdedir. Bebeğinizin dişlerini 1 yaşından itibaren ona özel fırça ile fırçalayın. Çocuk süt dişleri her zaman bakımı yapılır. Çocuklarınızın dişlerini 4 yaşına kadar beraber temizleyin.

Çocuğunuzun Ağız Sağlığı ve Süt Dişleri
Çocuğunuzun Ağız Sağlığı ve Süt Dişleri

Çocuklarınıza genel sağlık ve bakımda her zaman örnek olmaya çalışın. Asitli içecek ve şekerli yiyecek yediyse dişlerini her zaman fırçalatın. Yatmadan önce su içirin. Yiyecek türü bir şey vermemeye çalışın. Biberon kullanımına mutlaka 2 yaşında son verin. Çocuklarınız küçükken parmak emer ve dil iter bu tarz olayları engellemeye çalışın.

Çocuklarınızı devamlı kontrol altında tutun. Ağızdan nefes alıyorsa doktora gitmelisiniz. Çocuk ağızdan nefes alırken çene yapısının darlaşmasına neden olur. Bebeğinize sert gıdalar verin ve çenesinin gelişmesini sağlayın. Çocuğunuza diş doktorlarının öcü olmadığını anlatın. İğne ve diğer uygulamaların gerekli olduğunu belirtin. Çocuklarınızın süt dişlerini uzman doktorlara çektirin. Yeni çıkacak dişler için önlem alınması gereklidir. Vitamin takviyeleri ile bebeklerinizin dişlerini güçlendirin. Anneler ve babalar bebeklerinizin diş sağlığını korumanız onların kalıcı dişleri için çok önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu