Diyet

En Etkili Şok Diyet Yöntemleri

Günümüzde insanlar kilo verebilmek için çok çeşitli ve farklı yöntemler denemektedirler. Şok diyet uygulaması da bunlardan en etkili olanlardandır.

Şok diyet uygulamaları uzmanlara göre farklılaşan ve uygulayan kişilerde farklı derecede kilo verme etkisi yaratan diyetlerdir. Yöntemleri farklı olsa da şok diyetlerin gösterdiği ana karakteristik, vücudun ihtiyacı olan kalori miktarından çok azını vücuda vermek sureti ile vücut için bir şok durumu sağlayarak hızlı kilo verilmesini sağlamaktır. Bu diyeti yaparken oldukça dikkatli olunmalıdır çünkü uzun süreli kilo vermenin çok zor olduğu bu diyet şekli bilinçsizce yapıldığında sağlık açısından büyük risk oluşturmaktadır.

Şok Diyetler Nasıl Yapılır?

Şok diyet uygulamasında vücut neredeyse aç bırakılarak şok etkisi ile kilo kaybını sağlamaktır. Vücut için riskli olduğundan 3 ile 5 gün arasını bu diyet uygulaması geçmemelidir. Spor ile desteklenen şok diyetler daha başarılı ve uzun süreli olabilmektedir. Bu diyette ilk başlarda hızlı kilo verimi görülse de vücut yağ yakılmadığı için sağlıklı bir kilo verme yöntemi değildir. Bu sebeple uygulanan şok diyet yöntemi çok zaruri durumlarda uygulanan bir yöntemdir. İdeal ve planlı bir zayıflama için bu yöntem çok fazla tercih edilmemektedir. Özellikle sporcular için acil kilo vermesi gerektiğinde en etkili şok diyet yöntemleri uygulanmaktadır.

Şok Diyetin Sağlığa Zararları

Şok diyet uygulamaları sağlık açısından odlukça riskli uygulamalardır. Şok diyet uygulamaların zararları oldukça fazladır. Çünkü bu uygulamalarda vücudun tüm dengesi bozulduğu için sağlık olumsuz etkilenecektir. Şok diyetlerde temel amaç vücudun hızlı bir şekilde kilo kaybetmesi sağlanmaktadır.  Vücudunuzu yeterli ve dengeli beslenme durumlarından uzun süreli alıkoyulduğu zaman, normal beslenme şekli tekrar yapılana kadar vücut enerji kullanımına duyarlı bir hal alacaktır. Beyinden gelen dalgalar sonucu olan enerjiyi koruma adına tüm metabolizma oldukça yavaş hareket edecek buda yağ birikimine sebep olacaktır. Bu saatten sonra artık normal yeme durumunda verilen kilolar çok daha fazla bir şekilde geri alınacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu