Sağlık

Erken Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

50 yaş civarında kadınlarda başlaması gereken menopoz dönemi eğer erken yaşlarda başlarsa kadınları korkutur. Artık bunun da tedavisi bulunur.

Erken Menopoz Nedir?

Erken menopoz ile karşı karşıya kalanlar erken menopoz nasıl tedavi edilir sorusunu yöneltir. Ancak öncelikli olarak erken menopozun ne olduğunu açıklamak gerekir. Menopoz her kadının 50’li yaşlarında yumurtlama döneminin azalması ile başlar. Bu nedenle de menopoz için en ideal yaş aralığı 50’li yaşlardır. Eğer kadınlar bu döneme 45 yaş ve altında girerse bunun adı erken menopoz adını alır.

Erken menopoz son derece sağlıksız bir durumdur. Bu durumda kadınları ciddi bir risk altına sokabilir. Bu nedenle de erken menopoz belirtisi gösteren kadınların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Doğru tedavi ile de bu sorundan kurtulmak olanaklıdır.

Erken menopoz sorunları Türkiye’de de her 100 kadından 5’inin karşılaştığı bir durumdur. 45 yaş altında adet dönemindeki aksamalar nedeni ile de kadınlar menopoz şüphesi ile bir uzmana başvurur. Bu sayede de erken menopoz uygun şekilde teşhis edilerek gerekli tedavinin de yapılması sağlanır.

Erken Menopoz Belirtisi ve Tedavisi

Her adet düzensizliği ya da adet görmeme menopoz olarak adlandırılmaz. Genellikle kadınlar psikolojik ya da hava değişikliği gibi pek çok neden sonucunda adet gecikmesi ile karşı karşıya kalır. Ancak üç ay boyunca hiç adet görünmemişse bu durum erken menopoz belirtisi olabilir. Ayrıca bu dönemde sık bir şekilde ateş basmaları ya da sinirlilik durumu da ortaya çıkıyorsa sorunun büyün nedeni büyük ihtimalle erken menopoz olur.

Erken menopoz kadınların ihtiyacı olan hormonları kaybetmeleri anlamına gelir. Bu nedenle de erken menopoz tedavisi sırasında bu hormonları kadınlara takviye etmek gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu