Sağlık

Kokulu Akıntının Sebebi Nedir?

Vajina genital alanın girişi ve cinsel birleşmenin yeri kokunun temel yeridir. Bu nedenle her bayan için bu alanın kötü kokması ve kötü kokulu akıntılarının olması son derece rahatsız edicidir.

Vajina bölgesinde çok sayıda mikroorganizmalar yer almakta ve bu durum vajinal florayı oluşturmaktadır. Vajinal hücreler hormonlar üzerinde yanıt verecek salgı üreten hücreler arasındadır. Bu salgı genel olarak yumurtlama ve adet zamanında artış gösterebilmektedir. Bu nedenle bir bayan da vajinal salgının yer alması normal bir durum olarak kabul edilmektedir.

Akıntının renk durumu beyaz ya da grimsi, yeşilimsi ya da kanlı olursa, kötü kokulara neden oluyorsa patolojik ve önemli bir hastalığın habercisi olarak yer almaktadır. Bir an önce muayene ve tedavisi alanında bir durum teşkil etmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda, çok daha ciddi sonuçlara kısırlık, yapışıklıklarına ya da kansere neden olabilmektedir. Bu nedenle her bayan anormal vajinal akıntısı olduğunu fark ettikleri zaman jinekolojik muayenesini geciktirmeden tedavi olması gerekmektedir.

Kıvamın Rengi

Akıntının kıvam durumu, rengi ya da kokusu altında yatan nedenlerle ilgili ip ucu vermektedir. Mesela kanlı ya da yıkantı suyu rengi konusunda akıntı genel olarak rahim ya da rahim ağzı kanser işareti olarak yer almasından dolayı gibi cinsel ilişki sonrasında ortay çıkan kanlı akıntı da kansere işaret etmektedir. Trichomona vajinalisin sebep olabileceği vajinit problemlerinde, yeşil gri köpüklü bir akıntı ve şiddetli bir yanmaya neden olabilmektedir.

Gardnerella vajinalisin sebep olabileceği enfeksiyon üzerinde ise genel olarak cinsel ilişki sonrasında meydana gelen bozuk balık kokusu sık görülendir. Mantarın sebep olabileceği vajinitte ise kaşıntın ile beraber peynir ya da yoğurt kesiği parçasına benzer beyaz akıntı ortaya çıkmaktadır.

Vajinal akıntı tedavi edilmemesi durumunda ciddi problemlere yol açabileceği gibi, bekletilmeden jinekolojik muayene, gerekmektedir.

Op.Dr. Seval Taşdemir Cevabı:

Enfeksiyon-iltihabınız var. Mutlaka bir jinekoloğa giderek detaylı muayene olmanız ve ilaç kullanmanız gereklidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu