Yaşam

Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

 

Yaz sıcaklarının oldukça yoğun olduğu şu günlerde birçok anne evde sağlıklı ve doğal yollarla yapılan dondurmalarla serinlemeye çalışmaktadır.

Ülkemizin genel ilkim şartları göz önüne alındığında yurdun birçok noktasında yaz ayların çok bunaltıcı sıcaklar görülmektedir. Bu bunaltıcı sıcaklarda insanların ilk tercihi dondurma olmaktadır. Ama birçok aile sağlıksız olduğunun düşündüğünden dolayı hem çocuklarına hem de kendileri için hazır dondurma yerine ev yapımı dondurma yapmak istemektedirler. Bu ablamda birçok kişi evde dondurma nasıl yapılır sorusuna cevap aramaktadır.

Bu konu hakkında birçok tarif bulunmasına rağmen insanlar an sağlıklı ve lezzetli dondurma tariflerini aramaktadırlar. Bu sayede hem sağlıklı hem de lezzetli bir dondurma tüketimi sağlarken yaz aylarının bunaltıcı sıcaklığından da bir süre de kurtulmuş olunmaktadır. Evde yapılan dondurmalarda istendiği takdirde besleyici ve sağlıklı karışımlarda yapılmakta ve renklendiriciler kullanılmadığı için sağlığa karşı en ufak bir risk bile oluşturmamaktadır.

Evde Dondurma Yapımı Püf Noktaları

Evde dondurma yapımında bazı şartlar yerine gelmelidir. Özellikle kullanılan tüm malzemelerin hijyen ve temizlik kurallarına uygun olması ve yapan kişilerinde bu kurala uyması son derece önemlidir. Evde Dondurma Yapımı püf noktaları ise şu şekildedir;

Kaliteli ve doğal süt tercih edilmelidir. Bu anlamda manda ve keçi sütü en ideal olanıdır. Dondurma yapımında doğal salep tercih edilmelidir. Dondurma içerisine farklı tat ve doğal aromalar katılarak farklı lezzetler sağlanabilmektedir. Dondurma yapımında çok iyi karıştırılmalı ve tüketilmende önce en az 5 saat derin dondurucuda bekletilmesi gerekmektedir.

Doğal Dondurma Tarifi

Evde basit ve doğal dondurma tarifi ise şu şekildedir; malzeme olarak 1 litre süt, 2 yumurta, 1 paket vanilya, 1 tatlı kaşığı doğal salep ve 6 tatlı kaşığı şeker kullanılmaktadır. Yapımında ise 1 litre süt kaynatılmalı ve daha sonra altı kısık ateşe alınmalıdır. Başka bir kapta yumurta, salep ve vanilya iyice çırpılmalıdır. Karışımı altı kıs süte ilave edilmelidir. Biraz piştikten sonra çırparak soğutulması sağlanmalıdır. Daha sonra çelik kaba alına dondurma 5 saat buzlukta kalmalıdır. Her saat bir buzluktaki dondurma çırpılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu