Gebelik

Gebelikte Vajinal Duş

 

Vajinal duş genel olarak normal zamanlarda bile enfeksiyon oluşması nedeni ile hiç de önerilmeyen bir yöntemdir. Bu yöntem vajinal içinde olan meteryaller ya da vajinal akıntıyı temizlemek adına basınçlı su ya da farklı sıvılar ile yıkanması demektir. Fakat yapılan bu duş gebelikten korunmak için çok yetersiz bir davranıştır. Gebelikte vajinal duş yöntemi ile yıkamanın farklı zararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gebelikte Vajinal Duş Zararlı mı?

Gebelik dönemi sırasında yapılan vajinal duş anne adayı için kesinlikle büyük enfeksiyon riski taşımaktadır. Aslında gebe durumu olmayan kadınlarda bile vajinal duş enfeksiyon bakımından zararlı olurken bu risk gebelikte daha fazla olmaktadır. Bu nede ile gebelikte vajinal duş yöntemi asla tavsiye edilmez. Normalde vajinanın Ph değerinin olması gerekenden daha farklı olarak değiştirdiği için her türlü enfeksiyona karşı açık olmasına sebep olacaktır.

Vajinal duş gebelik döneminde enfeksiyonlara yol açması nedeni ile bazı sorunlar ile karşılaşmanız mümkün olmaktadır. Bu yöntem yüzünden düşük ya da erken doğum gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Hatta vajinal duş yapılırken iç kısımlara hava girmesi olayı olacağından dolayı hava embolisine sebep olacaktır. bunların dışında vajinal akıntı yaparak akıntıları daha da kötü kokmasını sağlayacak ve pek çok zararları olduğu için kesinlikle önerilmez.

Bakteriyel Vajinoz ve Gebelik

Genel olarak bazı kadınlarda bakteriyel vajinoz sorunu sonrasında her hangi bir septom görülmemek ile beraber grimsi, ince ya da beyaz bir vajinal akıntısının yanı sıra çok daha kötü bir koku görülmektedir. Aslında bu koku ve akıntı kadının vajinal duş almaması gerektiğini belirtmektedir. Eğer gebeyseniz ve bakteriyel semptomları yaşıyorsanız vajinal duş almamalı ve hemen bir doktora danışmanız en doğru hareket olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu