Güzellik

Giderek Tanınan Jojoba Yağı

Anavatanı Kuzey Amerika olan jojoba bitkisinin tohumlarından elde edilen ve sıvı balmumu kıvamına getirildikten sonra kozmetik ürünlerde kullanılmaya başlanan jojoba bitkisine pek çok şampuan, güneş kremi ve nemlendirici losyon üzerinde rastlamaya başladık. İçerik açıklayan etiketlerde bu pek bilmediğimiz bitkinin yer aldığını sık sık görüyoruz.

Jojoba bakterilerle, mantarlarla mücadele eden bir bitki olarak da sunuluyor. Bitkilerden elde edilen yağ formunda kullanılıyor. Bu yağla yapılan masajların alzheimer hastalığına iyi geldiği bile yazılıyor. Cildi nemlendirmesi, vitamin katkılı olması ve daha çok bir ergen problemi olan aknelere iyi gelmesi sayılan diğer olumlu yönleri. Fakat sevgili okuyucular her şeyin fazlası fazladır sözünü esas alarak jojoba yağının da bazı yan etkileri olduğunu unutmamak gerek.

Alerji Yapabilir!

Öncelikle alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kozmetik ürünler yoğun bir şekilde anti alerji testlerinden geçerek hazırlanmaktadır, güven içinde kullanabilirsiniz ama böyle uzak yerlerden gelen bitkileri kullanırken insan biraz olsun endişeleniyor. Konunun çözümü kozmetik ürün seçiminde kaliteli markalara yönelmektir. Ucuzdur vardır bir hikmeti sözünü özellikle cilde ve yüze direk temas eden kozmetik ürünleri alırken mutlaka aklınızda bulundurun.

Jojoba Yağını Nasıl Kullanabilirsiniz? 

Jojoba yağı kaygan bir etkiye sahip değil, yani masajdan sonra duş almayı gerektirmiyor ve cildinize iyi geldiğini kullanım sonrası hissediyorsunuz. Ayrıca tabii yaşlanma karşıtı etkisi olduğu biliniyor. Jojoba yağlı kremler özellikle boyun bölgesindeki kırışıklıkların kapatılması için iyi bir seçim olabilir.

Saç bakımında ise kuru ve sürekli kabaran saçlar için öneriliyor. Jojoba yağının birkaç damlasıyla saça yapılacak yavaş bir masaj saçınızın daha iyi görünmesini zamana bağlı olarak sağlayabilir, ama saç diplerine sürülmemesi bir ayrıntı olarak ekleniyor. Dudak çatlamalarına karşı da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu