Gebelik

İnfertilite Tedavisi ile Bilinmesi Gerekenler

İnfertilite Tedavisi ile Bilinmesi Gerekenler

 

infertilite sorunu, modern tıbbi gelişmeler ile günümüzde kolaylıkla aşılabilen bir sorundur.İnfertilite tedavisi söz konusu olduğunda genel yanlış kanıya göre, kadın hastalığı gibi muamele görmesi, artık söz konusu olmaktadır. Anne ve baba adayları birlikte hekime başvurarak, sorunun daha kısa sürede çözülmesini sağlamaktadır. İnfertilite sorunun kadınlarda %45-50, erkeklerde ise %35-40 seviyelerinde görülmesinin en önemli sebebi, yaşam standartlarındaki hatalar ve kötü alışkanlıklardır. Alkol tüketimi, kötü beslenme, sigara kullanımı, uyuşturucu ve sürekli aşırı stres, hormonal dengenin ciddi şekilde bozulmasına yol açmaktadır. Tüm bu etkenlere bir de çağımızın vebası olan obezite sorunu eklendiğinde, erkelerde sperm sayılarında ve kalitesinde ciddi azalma, kadınlarda ise düzensiz veya hiç canlı yumurta oluşmamasına sebep olabilmektedir.

İnfertilite tedavisi söz konusu olduğunda öncelikle sorunun kimden değil neden oluştuğu belirlenmekte ve bu yönde tedaviler uygulanmaktadır. Kadın metabolizmasına yönelik tedaviler uygulanması gerektiğinde, oluşturulan sağlıklı gebelik için erkeklerde de bu şartlara uygun geliştirmeler yapılmaktadır.

Kadın ve Erkeklerde Çeşitli İnfertilite Tedavileri

Kadın ve Erkeklerde Çeşitli İnfertilite Tedavileri

İnfertilite sorunlarının, hormonal ya da yaşam düzeni nedeniyle oluştuğunun tespiti halinde, ilaçlı tedaviler oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Kadınlarda yeterli yumurtlama sağlandığı gibi, erkelerde de kaliteli sperm oluşumuna destek olarak, hormonal ilaç tedavileri uygulanmaktadır.İnfertilite tedavisi için cerrahi operasyonlarda gerekli olabilmektedir. Erkeklerdeki testis sorunları, sperm kanallarının tıkanıklığı gibi durumlara cerrahi olarak müdahale edilerek, sorunlar kolayca çözülebilir. Kadınlarda oluşan fiziksel infertilite durumları; miyomlar, tüplerin tıkanıklığı, rahim sorunları ve çeşitli kist oluşumları cerrahi operasyonlar ile giderilebilerek, sağlıklı gebelik oluşturulabilmektedir.

Diğer İnfertilite Tedavileri

İlaç ve cerrahi tedavi şekillerine ek olarak, aşılama ve tüp bebek uygulamaları sağlıklı bebek sahibi olunabilmesi için, oldukça başarılı ve gelişmiş yöntemlerdir. Aşılama, erkek sperm sorunlarının ilaç ile tedavisi ile giderilememesi durumunda, laboratuar ortamında alınan spermlerin, gebeliği sağlayabilecek kaliteye getirilerek anne adayına özel aşılama teknikleri ile enjekte dilmesi uygulamasıdır. İnfertilite Tedavisiiçin her iki cinste de hiçbir sorun bulunmaması, anne adayının 40 yaş üstü olması ve her iki cinste hormonal sorunların ilaç tedavisi ile çözülememesi durumunda, tüp bebek uygulaması yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu