Yaşam

Kıyafetlerimizi Yıkarken Yapılan Hatalar

Kıyafetlerimizi yıkarken yapılan hatalar konusunda bilinçli davranarak hem makinanızdan yüksek verim elde edebilir hem de çamaşırlarınızı koruyabilirsiniz.

Kıyafetlerimizi yıkarken yapılan hatalar günlük hayatta sık sık tekrarlandığı için birçok kişinin kıyafetleri yıpranmakta ya da renkleri solmaktadır. Bu tür hataları yapmayarak kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanabilir ve daha temiz daha canlı kıyafetlere sahip olabilirsiniz.

  • Çok fazla deterjan kullanmak
  • Çok fazla beyazlatıcı deterjan kullanmak
  • Kıyafetleri yanlış ayırmak
  • Lekeleri yanlış çıkarmak
  • Kıyafetlerin düğmelerini ilikleyerek yıkamak
  • Fermuarları çekmemek
  • Mayo vb. ürünleri çamaşır makinasında yıkamak
  • Kıyafetleri ayırmadan yıkamak
  • Çamaşır makinasını dinlendirmemek
  • Havlu ve havlu kumaşlı ürünler için yumuşatıcı kullanmak yapılan en büyük hatalardır.

Kıyafetlerinizi Yıkarken Bunlara Dikkat Edin

Günlük hayatta kıyafetlerinizi yıkarken dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır. Bunlara dikkat ederek giysilerinizi çok daha uzun süre giyebilir ve yıpranmasının önüne geçebilirsiniz. Öncelikle giysilerinizi yıkarken uygun olan programı seçmelisiniz. Bu şekilde kıyafetleriniz zarar görmeyecektir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, kıyafetlerinizi ayırırken yanlış ayırmaktır. Kıyafetlerinizi ayırırken hem renklerini hem de kumaş türlerini göz önüne alarak ayırmalısınız. Böylece kıyafetleriniz yıkama esnasında herhangi bir zarar görmeyecektir. Yapılan en büyük hatalardan bir diğeri de makinaya ne kadar çok deterjan koyarsak o kadar çok temizleneceği fikridir. Bu son derece yanlış bir fikirdir. Makinaya çok fazla deterjan kullanmanız çok fazla köpürmeye ve giysilerinizde deterjan lekesi kalmaya neden olur. Bu yüzden belirtilen ölçülerde deterjan kullanmaya özen göstermelisiniz.

Çok Fazla Giysi Yıkamayın

Kıyafet temizliğini sağlamak için yıkama esnasında bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi makinanızı dinlendirerek çalıştırmaktır. Özellikle büyük temizlik yapıldığı zamanlarda çamaşır makinası bir gün içerisinde çok kez çalıştırılabilmektedir. Bu makinanın performansının düşmesine neden olur. Bunun yerine makine dinlendirerek çalıştırılmalıdır.

Çamaşırları yıkarken yapılan en büyük hatalardan bir diğeri de çamaşır makinasına aşırı yük bindirmektir. Makinaya ne kadar çamaşır girerse koymak yerine makinanın yükünü hafifletmelisiniz. Böylece çamaşırlarınızın çok daha temiz olduğunu görebilirsiniz. Çamaşırlarınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken hususlara dikkat ederek daha yüksek performans elde edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu