Ekonomi

Kredi Hesaplama Tüketici

Bir çok tüketici kredi hesaplama konusunda hesaplayıcılardan yararlanarak geri ödeme faiz oranını öğrenmek ister.

Vade uzadıkça yükselen kredi faizleri nedeniyle hesabını iyi yapması gereken tüketici, kredi hesaplama konusunda dikkatli olmalıdır. Kredi hesaplama tüketici ya da konut kredisi seçeneklerine göre değişmektedir. Çünkü bankalar kredi çeşidine göre faiz oranı belirlemektedir. Faiz belirlenmesinden sonra ne kadar ücret ödeneceği hususunun da açıklığa kavuşacağı kredi seçenekleri, bankadan bankaya, müşteriden müşteriye değişmektedir.

Kredi Nasıl Hesaplanır?

Bu soruya kredi faizi nasıl hesaplanır dersek daha doğru olur. Çünkü tüketiciler kredilerine faiz öderler. Yani bir tüketici 5 bin lira kredi çekerse, geri ödemesi 5 bin liradan fazla olur. Bu hesaplama yapılırken de kredi kullandırılan rakam yani kredi oranı dikkate alınır. Düşük oranlarda kredi kullananlar düşük, yüksek kredi kullananlar ise yüksek geri ödeme yapar. Kredinin vadesi uzadıkça ödenecek olan geri ödeme miktarı da artacaktır.

Kredi Vadeleri Kredi Geri Ödemesini Etkiler Mi?

Kredi vadesi uzadıkça geri ödenecek miktar da artış göstermektedir. Bu yüzden bankanın size önerdiği faiz oranına göre kredi hesaplama  yapabilirsiniz. Yüksek meblağlı kredi çekmiş olsanız bile vadeniz kısa olursa ödemeyi kolayca yapabilirsiniz. Ancak vade uzadıkça geri ödeme miktarının bazen ana parayı geçeceğini unutmamalısınız.

Ne Tür Krediler Çekilir?

Kredi kullanmak istediğinizde bireysel ihtiyaç kredileri, alışveriş kredisi, araç kredisi, konut kredisi ve evlilik kredisi gibi birçok farklı kredi çeşidi kullanabilirsiniz. Farklı özellikteki kredilerin çekilmesi için ihtiyaç duyulan tüm gereksinimler kişinin düzenli gelirinin olması, kredi notunun yüksek olması ve mevcutta fazla kredisinin olmamasıdır. Bu şartları taşıyan kişiler kolayca kredi çekebilmektedir. Ancak kredileri ve kredi kartlarını düzensiz ödeyenler için aynı durum söz konusu değildir. Her koşulda kredi hesaplama konusunda oranları takip etmek önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu