Sağlık

Limon Hayatımızı Güzelleştiriyor

Limon Hayatımızı Güzelleştiriyor

Sabahları uyandığımızda güne enerjik başlamak hepimizin ortak isteğidir. Fakat yüzümüzde çıkan ufak bir sivilce ya da karın bölgemize hissettiğimiz hafif bir ağrı güne hevessiz bir şekilde başlamamıza sebep olabilir. Peki size bu tür ufak aksaklıkların birçoğunun aslında tek bir yöntemle ortadan kalkacağını söylesem ne dersiniz? Evet, ismi limon olan sarı ve küçük bir meyve tüm bu ufak sorunları çözebilecek güce sahip. Bunun yanında birçok büyük hastalığa karşı da vücudunuzun direncini arttırıyor. Gelin limonun faydalarını başlıklar altında inceleyelim.

“C” Vitamini Deposu

Hastalıklara karşı vücudumuzun direnç duvarı olan bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen C Vitamini limonda fazlasıyla bulunmaktadır. Bir çay bardağının yarısı kadar limon suyunun içinde bir insanın günlük C Vitamini ihtiyacının %60’ını karşılayacak miktarda C vitamini bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilir. Özellikle hava sıcaklığının aniden düştüğü zamanlarda vücudumuza C vitamini takviyesi yapmak hastalıklara karşı alabileceğimiz en doğru önlemlerden biri olur.

Antibakteriyel Özelliği

Limon, mikroplara ve bakterilere karşı kullanabileceğiniz en güçlü doğal silahlardan biridir. Salataların üstüne sıkıldığında besinlerin üzerinde bulunan bütün bakteri ve mikropları temizler, onları parazitlerden arındırır. Gargara yapıldığı takdirde boğazdaki iltihabı azaltır, dişlerdeki plakları zayıflatır. Fakat limondaki sitrik asit diş minelerine ve diş etlerine zarar verebileceğinden en son işlem olarak ağzın suyla çalkalanması önerilir. Cildimizde çıkan sivilcelere karşı da kullanılabilir olması limonu önemli kılan bir başka sebeptir.

Kalbi Rahatlatıcı Etkisi

Kanı sulandırıcı etkisiyle bilinen limon kalbin görevini daha rahat bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Yazın içtiğimiz bir bardak suyun içine ilave edeceğimiz limon suyu hararetimizi azaltır, kalbin daha rahat çalışmasını sağlar.

Sindirime Yardımcı Oluyor

Sindirim sistemimizde yararlı bakteriler olduğu gibi zararlı bakterilerin de yer aldığını bilmemiz gerekir. Limon suyu, sindirim sistemimizde bulunan bu zararlı bakterileri vücudumuzdan atarak daha rahat bir sindirim sürecine ortam sağlar, Günlük hayatta en çok rahatsız olduğumuz şeylerden biri olan mide gazını dengeler.

Kanseri de Önlüyor

Yapılan araştırmalar sonucu limonun vücuttaki kanser hücrelerinin büyümesini durdurucu etkisinin olduğu kanıtlanmıştır.

 

Marketlerden, manavlardan ve pazardan rahatça elde edebileceğimiz limonun mucizevi etkilerini günlük hayatımızı daha yaşanılır bir hale getirmek adına kullanabilir, güne daha enerjik ve mutlu başlayabiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu