Eğitim & Kurs

Sinema Oyunculuğu ile Tiyatro Oyunculuğu Arasındaki Fark Nedir?

Oyunculuk hakkında merak edilenler arasında sinema oyunculuğu ile tiyatro oyunculuğu arasındaki fark nedir sorusu yer alıyor.

Aşağıda verilen yanıt üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sinema Oyunculuğu

İlk olarak sorulan sinema oyunculuğu ile tiyatro oyunculuğu arasındaki fark nedir sorusuna yanıt olarak, sinema oyunculuğu hakkında bilgi veriyoruz. Sinema oyunculuğu, senarist tarafından yazılmış olan senaryoya uygun şekilde karakterlerin belirlenmesi ile başlar. Eğer sizin sinema için uygun karakter olmanız durumunda, dizi – filmin çekimi için direkt olarak başlanabilir. Ezber yapmanız ya da hatalarınızı düzeltmeniz sinema oyunculuğu için mümkündür. Verilen senaryoya göre hareket etmeniz durumunda, profesyonel şekilde hareket edilmesini sağlayabilirsiniz.

Tiyatro Oyunculuğu

Tiyatro oyunculuğu ise sinema oyunculuğundan farklıdır. Tiyatroda anlık bir sahneleme söz konusudur. Haliyle hata düzeltme gibi bir durum söz konusu değildir. Hem sinema oyunculuğunun hem de tiyatro oyunculuğunun kendi içinde zorluklarının olduğunu söyleyebiliriz. Tiyatro oyuncusu olmak istiyorum diyen bir kişi, ezber yeteneğinin de çok iyi olması gerektiğini unutmamalıdır. Çünkü sinemada olduğu gibi sahneleri ezberlemek yerine hemen hemen tüm bir tiyatro oyununun ezberlenmesi gerekecek. Bu durumda kişinin tiyatro oyunculuğuna ne kadar yeteneği olduğu önem arz etmektedir.

Fark Nedir?

Oyunculuğun sergilenme biçimi, oyuncuların oynama biçimi tamamen farklıdır. Sinemada oyuncunun görevini tamamlamasının ardından, uzun bir süre sinema filminin ayarlanması söz konusudur. Oysa tiyatro bittiğinde, alkışlar sahnede o an olan herkes için olacaktır. Tepkinin de anında görülmesi söz konusudur. Sinema oyunculuğu için bu iki durum söz konusu değildir. Sinema oyuncusu olmak istiyorum diyen kişiler, mutlaka verilmiş olan bu farklar üzerinden hareket etmelidir. Sizin için hangi oyunculuk özelliği uygun ise ona yönlenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu