Ekonomi

Yatırım Portföyü Nasıl Çeşitlendirilir?

Şirketinizin kar oranını arttırmak ve riskleri bertaraf etmek için portföy çeşitlendirmesi yapmanız gerekir.

Yatırım Portföyü ile Riskleri En Aza İndirin

Yatırım yaparken tüm paranızı tek bir varlığa özgülemek herhangi bir tehlike anında yatırımınızı riske açık hale getirir. Bir anda bütün yatırımı kaybetme riskini bertaraf etmenin yolu ise yatırım portföyünü çeşitlendirmekten geçer. Peki, yatırım portföyü nasıl çeşitlendirilir?

Çeşitlendirme ile yapmanız gereken tek bir yatırım yerine birkaç farklı alana yatırım yapmaktır. Böylece iyi bir kar elde ederken, riskleri en aza indirirsiniz. Nakit, hisse senedi, tahvil ya da gayrimenkul gibi farklı yatırım enstrümanlarını kullanabilirsiniz.

Çeşitlendirme Nasıl Olmalı?

Çeşitlendirme yaparken iki önemli olan faktör olan kar ve riski hesaba katmalısınız. Mesela hisse senetleri kar potansiyeli en yüksek yatırım araçlarıdır ama riski de en yüksektir. Gayrimenkuller ise her zaman güvenli limanlardır ama karı cüzi ve öngörülebilirdir. İşte yatırım portföyünü çeşitlendirme sırasında bu tür farklı enstrümanları kullanmalısınız. Böylece hisse senedinden zarar etmeniz halinde, gayrimenkulden elde ettiğiniz kar ile zararınızı sıfırlayabilirsiniz. Eğer tüm yatırımınızı hisse senedi gibi tek bir araca özgülerseniz ya büyük kazanır ya da büyük kaybedersiniz.

Çeşitlendirme her bir yatırımcıya göre farklılık gösterir. İçinde bulunulan sektör, bilgi ve tecrübeler gibi pek çok etken yatırım seçimini etkiler.

Yatırım Kanalı Seçimi

Yatırımcılar doğru yatırım için şu ipuçlarına uyabilirler:

  • Ne kadar gençseniz o kadar fazla risk alabilirsiniz. Yaşınız ilerledikçe ise sabit gelire yönelmelisiniz.
  • Risk ne kadar yüksekse getirisi de o kadar fazladır.
  • Uzun ve kısa vadedeki hedeflerinizi belirlemek, finansal ihtiyaçlarınız ve isteklerinize göre yatırım yapmanızı sağlar.
  • Mevcut finansal durumunuzu göz önünde bulundurarak, yatırım varlıklarına doğru şekilde yatırım yapabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu