Gebelik

Gebelik Dönemindeki Depresyona Dikkat Edilmeli

Gebelik döneminde görülen depresyon bebeği olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle bu depresyona karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Gebelik dönemindeki depresyona dikkat edilmeli, buna karşı mutlaka önlem alınmalıdır. Yapılan araştırmalara göre kadınların yaklaşık yüzde yirmisinde hamilelik sırasında bazı depresif belirtiler ortaya çıkmaktadır. Yaşanan bu depresyonun tedavisi hem hasta hem de hekim ile birlikte olmaktadır. Şiddetli depresyon görülen hastalarda antidepresan tedavi uygulanmaktadır. Hafif dereceli olanlarda ise psikoterapi yeterli olmaktadır.

Hamilelik döneminde yaşanan depresyon tedavi edilmezse fetüs ve anne için kötü beslenme, intihar davranışı, alkol ve sigara kullanma, düşük doğum, erken doğum, gibi risklere yol açmaktadır. İlaçların hamilelikte sakınca olasılıkları bulunduğundan dolayı bu süreçte ilaç çalışması yapılmamaktadır.

Gebelik Döneminde Depresyon

Hamilelik döneminde depresyon sıklıkla yaşanan durumlardan biridir. Anne adaylarında yaşanan hormonal değişiklikler bazı hamilelerde depresif etkiler meydana getirmektedir. Dolayısıyla bu duruma karşı hazırlıklı olmak, önlem almak ve bu tarz etkiler fark edildiğinde tedavi uygulamak gerekmektedir. Çünkü sağlıklı bir anne adayı olmadan bebeğin sağlıklı olması söz konusu değildir. Bu nedenle önce anne adayının tedavisi eksiksiz şekilde yapılmalıdır.

Gebelik dönemindeki depresyon belirtileri incelendiğinde bunlar içerisinde uyku ve konsantre bozukluğu, aniden ağlama atakları, ölecekmiş hissine kapılma, sürekli üzgünlük hali, yeme alışkanlığında bozukluk, değersizlik ve suçluluk hissi, karamsarlık, umutsuzluk, aşırı asabiyet, cinsel isteksizlik, sosyal faaliyetlerden kaçınma ve buna benzer durumlar görülmektedir.

Gebelik Dönemindeki Depresyon Tedavisi

Hamilelik dönemindeki depresyon tedavisi için mutlaka anne adayının sosyal destek alması gereklidir. Özellikle bu dönemde eş desteği büyük önem taşımaktadır. Aksi durum anne adayını depresyona daha fazla sürüklemektedir. Bu süreçte çıkan depresyon boyutu ve sebebi ne olursa olsun mutlaka tedavi edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu